Od 1.12.2016 je získání půjčky bez doložení příjmu těžší

Velký hit hlavně u problémových klientů je právě půjčka bez doložení příjmu. Získat ji v minulých letech nebylo nic složitého. A to díky takzvanému segmentu mikropůjček, v rámci kterého byly půjčky online bez příjmu aktivně nabízeny. Postup jejich získání byl celkem jednoduchý a dal by se shrnout do třech následujících kroků:

  • Žádost o peníze
  • Online schválení
  • Odeslání peněz

Koncem roku 2016 ale začala platit nová zákonná úprava, která je spojena s výrazným zpřísněním získání takových finančních prostředků. Podívejme se společně na důvody, proč je získání takového úvěru od 1.12.2016 složitější.

Je nutné výrazněji prověřovat bonitu žadatele

Pokud se podíváme na hlavní změnu, která se udála, tak je spojena v podstatě s povinností zjišťování bonity u konkrétního žadatele. A to nejenom s ohledem na jeho finanční minulost, ale i s pohledem na to, zda bude moci získané peníze splácet. Půjčka ihned je tak na získání mnohem komplikovanější, než tomu bylo v minulosti. Dá se říci, že už ji nezíská každý, ale v podstatě jenom ten, u koho bude potvrzeno, že ji také zvládne splatit. Tento postup je nařizován hlavně z toho důvodu, aby se omezila zadluženost a situace, kdy lidí končí v dluhových pastích. I když to na první pohled vypadá jako omezování, daná novela vznikla hlavně za účelem ochrany klientů před půjčkami, které nebudou zvládat. Takto ji jednoduše nedostanou a problémy se splátkami tedy nepřijdou. Jde o mechanismus, při kterém se hlavní odpovědnost přesouvá z žadatele na samotného poskytovatele.

Poskytovatelé jsou do této kontroly tlačeni

V minulosti bylo na samotném poskytovateli to, jaké na sebe vezme riziko spojení s tím, že klient nebude splácet. I proto bylo u řady půjček nutné počítat s vyšší úrokovou sazbou. I to může stále trvat. Zároveň ale musíme říci, že na straně poskytovatelů vzniká ještě další riziko. Spolu se zákonnou úpravou platící od 1.12.2016 došlo i k nařízení toho, že když poskytovatel svého klienta nedostatečně prověří, může být smlouva vypovězena. A co bude následovat? Klient peníze samozřejmě musí vrátit, ale zcela bez úroku, a také v termínech, které vyhovují jemu a jsou v jeho možnostech. V praxi to znamená, že poskytovatelé půjček jsou do důslednější kontroly tlačeni, jelikož nechtějí riskovat, že se uzavřené smlouvy zruší.

Individuální přístup stále existuje

I když to vypadá, že je získání půjčky bez doložení příjmu velmi náročné, a v podstatě nemožné, stále ještě existuje možnost individuálního přístupu. Ten spočívá v tom, že je na samotném poskytovateli, jak ověří, zda klient zvládne nebo nezvládne splácet. Může třeba použít registr SOLUS, kde jsou i několik let zpětně evidovány různé finanční problémy. Pokud zde klient zápis nemá, je to plus pro něho.

Když jde o příjem samotný, existuje také několik cest, jak se dá obejít klasické potvrzení od zaměstnavatele. Mezi možnosti může patřit třeba:

  • Výpis z účtu
  • Doložení výplatních pásek
  • Ručení nemovitým majetkem

Ideální je být prověřeným klientem

Pokud jste v minulosti půjčky bez doložení příjmu využívali, a bez problémů jste je spláceli, je to pro vás celkem velké plus. A to proto, že následně už nemusíte být nijak prověřováni a obvykle se předpokládá, že půjčku opět zvládnete splatit. V takovém případě není důvod mít obavy. Jenom se stačí obrátit na toho poskytovatele, kde jste si žádali naposledy. Nejenom, že získání peněz pro vás bude stále velmi jednoduché, ale navíc můžete získat i mnohem více finančních prostředků, než tomu bylo v samotném začátku. I když tedy zákonná úprava výrazně stěžuje získání takových půjček, je stále vidět, že si poskytovatelé dokážou poradit a stále hledají cesty, jak klientům vše ulehčit a jak jim bez větších problémů peníze nabídnout.

 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *