Osobní bankrot – záchranná brzda před pádem na absolutní dno

Žijete od výplaty k výplatě? Splácíte hypotéku na dům, leasing na nový vůz a jednu půjčku lepíte půjčkou druhou? Pak se můžete dostat do nepříjemné situace, ze které nebude snadného úniku. Co budete dělat v případě, že vaše finanční prostředky nepokryjí měsíční splátky a vy budete se splacením pozadu?

Jestliže spoléháte na to, že si vaší platební neschopnosti jednotliví věřitelné nevšimnou, nenechte se mýlit. Mohlo by se taky stát, že vám jednoho dne zazvoní u dveří exekutor a žlutými nálepkami „ozdobí“ všechen movitý majetek. Nenechte si dluhy přerůst přes hlavu a začněte svou nepříjemnou situaci okamžitě řešit!

Osobní bankrot neboli oddlužení

Pod pojmem osobní bankrot, nebo častěji používaným pojmem oddlužení si můžeme představit strastiplnou cestu vedoucí k novému začátku bez dluhů. I když se na první pohled zdá, že se jedná o rychlý a poměrně jasný proces, opak je pravdou. Zákon umožňující oddlužení vstoupil v platnost 1. ledna roku 2008.

Ne každému však může být oddlužení povoleno. Existují totiž určité podmínky, které je nutno splnit. Jednou z nich je skutečnost, že máte více, než 2 věřitelů a nejste schopni dostát svým závazkům. Další podmínka se týká vaší finanční stránky. Pokud budete schopni zaplatit v následujících pěti letech alespoň 30% z dlužné částky, jste osobnímu bankrotu zase o krok blíž. To, zda máte nárok na oddlužení, zkoumá místně příslušný soud, ke kterému je nutno doručit žádost.

Když vám soud oddlužení povolí

V případě, že soud rozhodne o vašem oddlužení kladně, všichni věřitelé mají určitou lhůtu, během níž musí přihlásit své pohledávky, které budou v následujících pěti letech uspokojovány. Vy budete žít během této doby pouze z životního minima, které pro rok 2012 činí 3410 Kč. Pokud však vydržíte až do konce, můžete se těšit na naprosto nový život bez dluhů!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *